.

Протест на заведенията и Freedom Rave тази сряда

След месец и половина ще се навърши една година от въвеждането на извънредните мерки, свързани с пандемията от COVID-19 в страната. Като реакция към липсата на подкрепа за една от най-засегнатите части от икономиката – заведенията, баровете и клубовете, и всички работещи в тях – двете браншови организации, Българската асоциация на заведенията и Сдружение на заведенията в България, организират протест на 27 януари пред сградата на Министерския съвет.

Един от основните проблеми е неизплащането на помощите към бизнеса. Динко Чафудов от клуб Micro споделя, че са кандидатствали за помощи, които очакват още от месец ноември 2020 г. и все още не са получили нищо. Николай Желев от Koncept и Festival In The Nature, вижда бързото отваряне на клубовете като единствен начин да си поемат въздух преди евентуална трета вълна от COVID: „Компенсацията от държавата ще има да я чакаме и едва ли ще я дочакаме. Не мисля, че е нормално ние да останем затворени при положение, че всичко друго ще отваря от 1 февруари или изобщо не е затваряло, като моето “любимо” място Джъмбо, в което мерките са, цитирам: “работим на ограничен капацитет и пускаме само по 700 човека.”“

Koncept получи подкрепа в кампанията си #saveourdancefloor, но тя е далеч от поставената им цел. „Събрахме не малка сума, но тя все още е твърде недостатъчна, за можем да бъдем спокойни и сигурни, че ще запазим Koncept Space„, допълва Николай.

Като подкрепа за исканията на бранша, към основното събитие ще се включи и Freedom Rave, организиран от ФАЗА, Swift GAP Events и Rave Together. Николай Вълков от ФАЗА и Swift GAP споделя, че целта е да се привлекат още хора към протеста и това да стане по един позитивен начин. Основният протест ще започне в 12 ч. на обяд, а Freedom Rave ще започне в 17 ч. и ще включва камион с аудиотехника и диджеи, като обявените засега имена са Markov от Stamina, Pikebass, Art:on и Blingkick. Около 18 ч. камионът ще тръгне към Софийски университет и ще се върне обратно до МС, като планът е събитието да приключи не по-късно от 22:00 ч., докогато за него има разрешително от Софийска община. „Единственият легален рейв в България“, както се шегува Вълков.

Йосиф Лазрак от Koncept и фестивала WhereWeAt поглежда и към ситуацията след отпадането на мерките: „Мисля, че когато се отговори всичко и хората започнат да се движат свободно, нещата няма да са същите. Ще трябва подкрепа за местните артисти и да им се обръща много внимание, защото те ще са това, на което ще се залага.“

Динко Чафудов също дава един по-глобален и позитивен поглед над ситуацията: „Хубавото е, че хората от тази сцена, се научиха, неразчитайки на някой друг, сами да си обръщат внимание, да се подкрепят и да се асоциират като общество (микро общество), в което всеки е важен, точно толкова колкото и другия, комфортът и щастието на всеки е важно за всеки. Осъзнаването и събуждането на хората е факт. Ще си кажеш – музика и дъндания, какво толкова, но тук става въпрос и за нова култура, в която се събуждат и възпитанието, и толератността, и човечността, и добрия пример.“

подобни

последни